Neden Yoğuşmalı Kombi Kullanılmalı

Neden Yoğuşmalı Kombi Kullanılmalı?

 

 

baymak kombi satis

Kombimizi seçerken hermetik kombi gurubundan yoğuşmalı kombiye karar verdiysek, yoğuşmalı kombi nasıl kullanılmalı? Sorusunun cevabını tam olarak öğrenmemiz gerekir. Eğer yoğuşmalı kombi tercih ettiysek doğalgazımızı yaktığımızda oluşan su buharının geri dönüşümünü sağlayan bir cihaz satın almışız demektir ki her durumda geri dönüşüm sağlayacağından normal kombilerle yaktığımız gazdan bir miktar daha fazla enerji elde etmemize yardımcı olacaktır.

Özellikle satıcı ve kullanıcı tavsiyelerine dikkat edersek, kombimizi 40 derece ve 50 derece arasındaki sıcaklıklarda çalıştırır, peteklerimizin büyüklüğünü odalarımıza veya ısıtacağımız bölümün büyüklüğüne göre ayarlarsak, kombimizden geri dönüşüm olan su buharının ısınmamıza olan katkısından daha fazla yararlanırız. Bu sayede daha az gaz kullanarak yüksek verim elde etmiş oluruz. Evde bulunmadığımız zamanlarda tamamen kombimizi kapatmak da çözüm değil. Ben en mantıklısını oda termostatı kullanmakta buldum. Özellikle soğuk kış günlerinde odamın sıcaklığını 22 veya 23 dereceye ayarlıyorum.

Kombim 40-45 derece arasında olsa bile odam 22 – 23 dereceye geldiği zaman otomatik olarak kombi kapanıyor. Odam tekrar 22 derecenin altına düşerse tekrar devreye giriyor. Eğer o gün evde olmayacaksam veya birkaç saat dışarıda olacaksam kombimi yine tamamen kapatmıyorum. Sadece termostatın sıcaklığını örneğin 19 dereceye düşürüyorum. Bu sayede ben evde değilken kombim harıl harıl çalışmıyor. Sıcaklık 19 derecenin altına düşerse faaliyete geçiyor. Geceleri de bu yöntemi kullanıyorum. Ben çok memnunum bu benim kendi tavsiyem tabi. Bütün gün ısınan evim gece yorganda kullandığımdan, yalıtım olduğunda çok işe yarıyor.

Sıcaklığını yine belirli seviyede koruyor. Dikkat ediyorum kombim bu pozisyonda daha az çalışıyor fakat evim sıcak faturamda fazla gelmiyor. Bu şekilde yoğuşmalı olan kombimden iyi verim aldığımı düşünüyorum. Sizde neden yoğuşmalı kombi almalıyım? Diye düşünüyorsanız, çevrenize bir bakın sorun araştırın.

 

Kombi özellikle 50 derecenin üzerinde çalıştırılırsa yoğuşma olmaz deniyor, ben buna katılmıyorum. Fakat yoğuşma az olur. Yüzde 3 lük bir yoğuşma bile olsa bizim için geri dönüşümü faturamıza yansıyacağından daha verimli ısınmayı daha az gaz kullanarak elde etmiş olacağız. Dediğim gibi 38 ile 50 derece arasında çalışan bir kombide yoğuşma daha fazla oluyor. Bu şekilde yüzde onlara kadar tasarruf sağlamış oluyoruz.

Yoğuşmalı kombi nerelerde kullanılır? Sorusunu cevabını ararsak normal kombilerle yoğuşmalı kombiler arasında bir miktar fiyat farkı bulunuyor. Çok dar bir alanı ısıtacaksanız bu fiyat farkını kaç yılda amorti ederim faturama yansıması ne kadar zaman alır diye düşünerek normal bir kombi kullanabilirsiniz. Fakat dünya geneline baktığımızda bazı ülkelerde standart kombi fazla tüketim yaptığı enerji kaçağı meydana geldiğinden dolayı tamamen kaldırılmış durumda. Stüdyo daireleri bile yoğuşmalı kombilerle ısıtıyorlar.

 

Yoğuşmalı kombi kaç metrekarede kullanılır? Sorusuna verdiğim stüdyo daire örneği umarım yeterli bir açıklama olmuştur. Aslında aldığınız verim önemli sonuçta 30-40 m² olan bir stüdyo dairenin ısınmasında ne var diyen olabilir. Fakat gazımızın bir kısmının havaya uçup gitmesini istemiyorsak, yoğuşmalı kombi kullanmamızda fayda var, zarar yoktur. Yoğuşmalı kombi fiyatları markaya, modele göre piyasada değişiklik gösteriyor tabi. Normal bacalı kombilerden en az 500 TL gibi bir rakamda fiyatları fazla. Fakat ortalama olarak 100 m² bir daireyi düşünürsek normal kombide aylık doğalgaz faturası 350 TL geliyor diyelim. Normal bir ısınmada en az bu rakamlar geliyor. Yoğuşmalı olan kombide yüzde 10 civarı kar ettiğimizi düşünürsek, daha fazla bile olabiliyor. Aylık olarak 35 TL daha az fatura ödemiş olacağız. Yaklaşık olarak 6 ay kombimizi tam verimle çalıştırdığımız düşünürsek, 2 yılı bulmadan vermiş olduğumuz farkı amorti etmiş oluyoruz.

Baymak Kombi Satış

Yoğuşmalı Kombi

 

 

 

Sosyal Medyada Bizi Beğenin