Kombi Nedir

Kombi nedir?

 

kombi

Sorusuna soğuk havalarda işyerimizin veya evimizin sıcaklığını istediğimiz dereceye getirmemize yardımcı olan elektrik ve doğalgaz birlikteliğiyle çalışan, gerekli bağlantıları olduğunda tüp gaz ile de çalışabilen elektronik bir alettir. Ayrıca banyolarda tüplü veya elektrikli şofben kullanılmasına gerek kalmadan istediğimiz miktarda istediğimiz derecede sıcak su kullanmamızı sağlayan elektronik bir alettir.

 

Kombi nasıl çalışır?

Kombilerimiz içlerinde bulunan borulardan geçen suyu ısıtarak sirkülasyon sayesinde tesisatında bulunan peteklere gönderir. Kombilerimizin içinde bulunan eşanjörlerden geçen su ısınır peteklere devir daim yaparken devir yaptığı petekte suyun sıcaklığı sayesinde bulunduğu ortamı ısıtır. Ortamın ısısı düştüğünde tekrar devir daim başlar tekrar su ısınır ve bu şekilde peteklerimizde oluşan sıcak su sayesinde evlerimiz, işyerlerimiz ısınmış olur. Banyolarda kullandığımız suyu ısıtmak içinde aynı yöntem sürer.

 

Şebekeden gelen soğuk su kombi sayesinde içinden geçtiği borulardan sıcak olarak geçer bu sayede çeşmemizi açtığımızda sıcak suyumuz hazır olur. Kombilerin çeşitleri mevcuttur. Mevcut çeşitlerinden biride yoğuşmalı kombilerdir. Kısaca yoğuşmalı kombi özelliği nedir? Diye soracak olursak, kombilerde su ısındığında ortamda bulunan çok miktardaki su buharı devir daim yaparken, bir miktarı geri dönüşüm olarak tekrar yakılır bu sayede normal kombilerde elde edilen verim %90’larda ise yoğuşmalı kombilerde %110’lara kadar artabilmektedir. Bu sayede faturalarımızda daha az gelecektir. Hem de gaz tüketimimiz daha az olacağından ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz.

 

Kombi fiyatları

modele, markaya, kalorisine göre değişiklik gösterirler. İçlerinde fan bulunan hermetik kombilerde, yoğuşma sağlayan kombilerde içerlerinde bir miktar daha malzeme farkı olduğundan daha pahalı olmaları normaldir.

Piyasada birçok marka birçok kombi çeşitleri bulunuyor. Bütün bunları ısıtacağımız bölgeyi yetkili servislerce keşif yaptırarak öğrenebiliriz. Çevremizde kombi kullananlardan hangi model ve markayı kullandıklarını sorabiliriz. Ne kadar m²’yi ısıttıklarını aylık tüketimlerinin nasıl olduğunu sorabilir, fikir edinebiliriz. Kısaca kombinin özelliklerine uygun alanda kullanılması kombiyi daha verimli hale sokacaktır. Kombi çeşitleri, bacalı kombiler, hermetik kombiler, yoğuşmalı kombiler olarak üç başlık altında toplanabilir.

 

Yoğuşmalı kombilerin yaktıkları gazı daha verimli hale getirdikleri bir gerçektir. Hermetik kombiler bacalı kombiler gibi çalışırlar fakat bacalı kombilerde ortamın oksijenine ihtiyaç duyulur. Havasız bir ortamda bacalı kombi kullanıldığında sakıncalı olabilmektedir. Kombinin kullanıldığı yerlerde kombinin bağlı bulunduğu bacalar vardır. Ayrıca menfezler bulunmalı havalandırmaya önem verilmelidir. Çünkü bacalı kombilerde kombinin yanmasını sağlayan oksijen, bulunduğu ortamdan elde edilir. Hermetik kombilerinde çalışmaları bacalı kombilere benzese de kombinin içinde bulunan fan yardımıyla ortamdan hiç etkilenmeden dışarıdan gelen hava ile gazın yanması sağlanır. Atık gazda aynı şekilde dışarı fan yardımıyla atıldığından yeterince havalanmayan bölümlerde bile kombimizi güvenle kullanmamıza yardımcı olur.

 

Ortamın ısısını yeterince sağlayabilmek için evlerimizin çatılarına taş yünü serdirebilir veya buna benzer sistemler uygulatarak evlerimizde yalıtıma önem vererek ısınmamızı maksimum düzeye çıkarabilir, faturamızı da minimum düzeye indirebiliriz. Hayatımızı kolaylaştıran aletlerin özelliklerini nasıl çalıştığını nelerden etkilendiğini mutlaka bilmeliyiz. Kombi uzmanı olmamıza gerek yok fakat en azından kullanım kılavuzunu okumalı nelerle karşılaşabiliriz nasıl önlemler alabiliriz fikir edinmeliyiz. Kombimizden en ufak bir sorun yaşadığımızda zaten elektronik olarak üzerindeki göstergeler bizi uyarmaktadır. Kullanım kurallarına ne kadar uyarsak bakımlarını, temizliğini zamanında mutlaka yetkili servislerce yaptırırsak güvenle uzun yıllar boyunca en verimli şekilde kombimizi kullanırız. Hayatımızı kolaylaştıran bu aletin kullanımını ciddiye almamız gerekir.

 

Baymak Kombi SATIŞ

Kombi

Kombi Satış

Kombi Satış NOKTALARI

Kombi Satış Noktası

 

Sosyal Medyada Bizi Beğenin