Kombi Nasıl Çalışır

KOMBİ NASIL ÇALIŞIR?

 

kombi-nasil-calisir

                Kombi nedir? Kat kaloriferi ile şofbenin yaptığı işi tek bir cihazda toplayan, konutunuzun ve iş yerinizin sıcak su, ısıtma gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bireysel olarak kullanılır ve en önemli yanı kullandığınız kadar gazın ücretini ödersiniz. Kombi genelde sıcak suyu kullanımına öncelik verir kış ayında kullanıyorsanız kalorifer ısıtmayı bırakıp, sıcak su kullanımını sağlar.

 

                Kombi nasıl çalışır? Doğalgaz ve LPG ile çalışır. Bacalı ve Hermetik olarak ikiye ayrılır. Bacalı kombi de bulunduğu ortamdaki hava ile kullanılan gazı karıştırır ısınmayı sağlar ve yanmış gazı baca yardımı ile dışarıya atar yani bacalı kombide mutlaka bulunulan ortamda havalandırmanın olması ve bacanın iyi çektiği kontrol edilmelidir.

Hermetik kombide ise; bulunduğu ortamdaki hava ile değil, dış ortamda ki havayı fan kiti ile dış atmosferden alan, kapalı yanma odası ile yanma ürünlerini uygun gaz tesisatı ile dış ortama veren cihazdır tek özelliği yanmış gazın dışarı atılmasında fan kullanmasıdır.

 

 

Diğer bir kombi çeşidi ise yoğuşmalı kombidir. Bu kombi hermetik kombinin bir üyesidir. Yoğuşmalı kombi nasıl çalışır? Cihaz doğalgaz yaktığında yoğun su buharı ortaya çıkar ve bu su buharının enerjisinin kendi enerjisine katarak buharı su olarak dışarıya atar. Normal kombilere göre yoğuşmalı kombiler daha verimli çalışmaktadır ve doğalgazı daha verimli kullanmaktadır bu nedenle hesabını bilen bilinçli tüketici her zaman yoğuşmalı kombiyi seçmektedir.

                Kombi nasıl yakılır? Nasıl kullanılır? Isıtılan alanının sıcaklığının korunmasını ve istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlayan oda termostatı veya radyatörler üzerinde bulunan termostatik vanalar kullanılmalıdır. Bu sayede ortam sıcaklığını ayarladığınızdan otomatik ateşleme duracak ve yakıt tasarrufu sağlanmış olacaktır. Ayrıca kış aylarında kombinizi sürekli açıp kapatmak yerine kış başından mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli yakmanız ile daha az gaz ile uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Cihazların sağlıklı kullanımı ve bakımlarının nasıl yapılacağı ile ilgili mutlaka kullanma kılavuzlarına göz atmak gerekir. Günümüz kombilerini açmak çamaşır bulaşık makinesi kullanmak kadar kolay ve anlaşılırdır, yaşanılan bir sorunda kullanma kılavuzu dikkatli okunmalıdır. Çünkü her arıza kombi markasına göre farklı müdahale gerektirir. Kullanma kılavuzunu okuyarak kendinizin yapamayacağı bir sorun ise yetkili servis çağrılır.

Örnek vermek gerekirse sıcak su akmıyor, Kombi nasıl çalışır? Böyle bir sorunla karşılaşıldığında ilk önce çeşmeden sıcak su tarafını açarak suyun debisi kontrol edilmelidir yani su az mı akıyor yoksa normal kullandığımız gibimi akıyor.

Kombiniz suyun aktığını sensörler ile hissettiği için hareket etmesi için bol suya ihtiyacı vardır. Yaptığınız kontrolde su normalden az geliyor ise temiz su hattındaki filtrenin temizlenmesi ya da suyun neden azaldığının tespitini yapmalısınız. Su normal akıyor ama kombi devreye girerek suyu ısıtmıyor ise cihazın kullanım suyu konumunun açık olması gerekmektedir bu kontrol edildikten sonra demek oluyor ki cihaz kullanım suyu sensörü arızalı ya da su akışını algılamadığı için elektronik kartta bir sorun var demektir.

 

Bazı kombi çeşitlerinde sensörler manyetik okuyuculudur. Suyun geçtiği boru üzerine pervane konur su aktıkça pervane ve üzerine sabitlenen metal parçada döner, manyetik okuyucu dönüşü algılar ve cihazı devreye sokar ve bu kısma türbin denir. Bazen bu türbin kireçten dolayı kitlenir dönmez buda cihazın çalışmamasını sağlar. Sonuç olarak iki neden vardır. Sensör arızası veya türbin kitlenmesidir. Yetkili servis sorunun nedenini çözerek size yardımcı olacaktır.

 

 

Kombi

Kombi Fiyatları

 

Sosyal Medyada Bizi Beğenin