Baymak Kazanları

Baymak Kazanları

Doğalgazın bulunması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren kombiler, kullanım açısından birçok kolaylık sağlamaktadır. Kombiler ısınma ihtiyacımızı sadece istenilen sıcaklığı ayarlayarak karşılamamızı sağlar. Kullandığımız suyu ısıtmak içinde kombilerden faydalanmaktayız. Kombiler birçok parçadan oluşur ve her parçanın ayrı görevleri vardır.

 

Baymak Kombi Kazanları

Kombilerde bulunan kazanlar sıcak su ihtiyacının karşılanmasını sağlayan bölümdür.  Markadan markaya kazanların çalışma stilleri farklılık gösterebilir. Baymak Kazanları uzun ömürlü olması ile kazan ve kombi konusunda önde gelen bir marka olmuştur. Baymak kazanları bakımı baymak kombi servisleri tarafından yapıldığında çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Her kombi firmasının kendine özel bağlantı yolları ve kombilerinde kendine has sistemleri vardır. Genel olarak çoğu kombi parça ve çalışma prensipleri bakımdan benzerlik gösterse de özel olarak farklılıklara rastlanabilir.

 

Kazanlar Nasıl Çalışır

Kazanlar kombi içinde bulunan suyun ısıtıldığı ayrı bölümlerdir. Baymak kazanlarının çalışma prensiplerinden bahsedelim. Öncelikle kombilere doğrudan şebekeye bağlı olarak bulunan borular mevcuttur. Yani kombi içine giren su direkt olarak şebekeden gelir. Suyun ısınması için kombiye giren bu şebeke suyu kombinin kazanına aktarılır. Kombinin modeline göre bir ısı esanjörü ile kazan içinde bulunan su ısıtılır. Daha sonra ısınan su ile borularda ve peteklerde bulunan soğuk su etkileşime girer. Sıcak su ile soğuk su sürekli olarak yer değiştirerek peteklerin ısınmasını sağlar. Daha sonra ise ortamın ısınması sağlanır. Kombi, borular ve peteklerde bulunan suyun sıcaklığı aynı seviyeye geldiğinde, su yer değiştirmeyi bırakır ve termostat tarafından yapılan ölçüm sonucu istenilen sıcaklık elde edildiğinde kazanın ısıtılma işlemi sona erdirilir. Petekler, borular ve kombi içindeki su tekrar belirli derecede soğuduğunda aynı işlem tekrar başlatılır ve su ısınır.

 

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımına başlanmadan önce kombi üzerindeki barometrelerde görülen basınç değerleri kontrol edilmelidir. Basınç değerinin belirli seviyenin altına düştüğünde kombi içinde bulunan su boşaltılır. Daha sonra radyatörlerle işe başlanır. Radyatör içerinde hava olup olmadığı kontrol edilir. Eğer radyatörde içinde hava var ise bu suyun devir daim olmasını engelleyeceğinden bu hava boşaltılır. Bu hava boşaltma işlemi evde kendi başınıza da yapabileceğiniz bir işlemdir. Servis elemanlarından havayı nasıl boşaltacağınızı öğrenebilirsiniz. Genellikle bir vidanın gevşetilmesi ile radyatör içiresindeki havayı boşaltmak mümkün.  Daha sonra aşağıdaki işlemler uygulanır.
•    Kombinin sıcak su üretimi ve kaloriferlerin sıcaklıkları incelenir.
•    Kombinin herhangi bir bölgesinden su sızıp sızmadığı kontrol edilir.
•    Kombinin içi açılarak tozlanma, kirlenme veya paslanma gibi durumların olup olmadığı incelenir. Gerekirse bu tür sorunlar temizlenerek giderilir.
•    Kombinin yanma odası denilen bölümünde bulunan brülör isimli parçası temizlenir.
•    Gaz ayarı kontrol edilir.
•    Eğer kombi ekranı dijital değilse barometrelerin gösterdiği değerle kontrol edilir.
•    Kombinin içerisinde bulunan elektrik bağlantıları kontrol edilir.
•    Kombi fanı kontrol edilir ve temizlenir. Bu parça çok önemlidir temizliği yapılmadığı hallerde baca zehirlenmelerine yol açabilir.
•    Genleşme tankı isimli kısım kontrol edilir ve gereken basınç ayarlamaları kombi modeline uygun olarak yapılır.
•    Kombi ile kaloriferler arasındaki bağlantıyı sağlayan boruda bulunan pislik tutucu filtre temizlenir.
•    Yoğuşmalı kombiler için yoğuşma haznesinin temizliği yapılır.
•    Kombiden kalorifere giden boruda bulunan çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.
Bakım işlemi bittikten sonra servis elemanları tarafından kullanıcıya gerekli bilgilendirmeler yapılır. Bu bilgilendirmelerde herhangi bir acil durumda servis gelene kadar ne yapılması hakkında gerekli bilgiler verilir. Kombilerin daha uzun ömürlü olması ve olası sorunların engellenmesi için bu bilgiler önemlidir.

Sosyal Medyada Bizi Beğenin